Mole spożywcze (Ephestia kuehniella)

Mole spożywcze to motyle znacznie większe od moli. Mkliki mają skrzydła o rozpiętości do 25 mm, a długość ciała do 14 mm. W poprzek przednich skrzydeł mklików przebiegają ciemne, zygzakowate paski i plamki. Tylne skrzydła są szerokie, jasno-żółte, przezroczyste i bez rysunku; mają tylko ciemną obwódkę przy zewnętrznych brzegach. U omacnicy spichrzanki nasadowa część przednich skrzydeł jest jasna, pozostała część jest brunatno-czerwona z szarymi poprzecznymi paskami. W czasie spoczynku motyle układają skrzydła w kształcie daszku, czułki składają wzdłuż ciała, a koniec odwłoka lekko wyginają do góry.

Jaja są składane pojedynczo lub w niewielkich złożach, okryte kleistą masą i przyklejone lekko do podłoża. Jedna samica może złożyć do 500 jaj. Gąsienice dorastają do 2 cm, poczwarka do 8 mm.
Motyle żyją przeciętnie około 2 tygodni. W tym czasie nie pobierają pokarmu, ale czasem piją wodę. W dzień siedzą na ścianach i opakowaniach produktów. Są aktywne tylko wieczorem i nocą. Samice wydzielają wtedy feromon płciowy, na który samce reagują z dużej odległości. Lecą i z łatwością odnajdują samicę i łączą się z nią w parę.

Mkliki i omacnica spichrzanka występują w magazynach mąki, kasz, makaronów oraz w młynach i w piekarniach. Żerują na wszystkich produktach zbożowo-mącznych, niszczą także suszone owoce i grzyby, orzechy, nawet nasiona roślin strączkowych. Gąsienice tworzą w porażonych produktach tzw. „oprzędy”, które zapychają części maszyn w młynach czy kaszarniach. Gąsienice uszkadzają w młynach sita i przegryzają gazę młyńską.