Myszy potrafią być prawdziwym utrapieniem, dlatego dla wielu osób sezon jesienny kojarzy się nie tylko z pięknymi, kolorowymi liśćmi drzew, ale także z problematycznymi gryzoniami. Mysz potrafi przetrwać w rozmaitych warunkach. Latem można ją spotkać głównie na polach uprawnych, sadach i w ogrodach, natomiast zimą przenosi się do gospodarstw domowych, o czym najlepiej wiedzą mieszkańcy wsi. Migracja niechcianych gości odbywa się głównie za sprawą poszukiwania pożywienia. Myszy są wszystkożerne, lubią zapasy gromadzone przez człowieka - owoce, nasiona, a nawet zwykłe jedzenie. Uszkadzają kable, książki, papiery, meble, styropian. Warto zachować czujność i sprawdzić wszystkie miejsca, którymi myszy mogą przedostać się do naszych domów. Uwagę warto zwrócić na listwy podłogowe, różnego rodzaju szpary czy okolice instalacji rur.

 

Słoneczna pogoda powoduje, że coraz chętniej wychodzimy z domu. Spacery i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu doskonale wpływają na samopoczucie i dodają energii. Pogodna aura oznacza niestety początek sezonu komarów, które bardzo skutecznie potrafią zakłócić spokój. Żeby nie psuć sobie nerwów i zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i innego rodzaju odstraszacze, które pomogą w walce z owadami. Komary nie znoszą zapachy bazylii, tymianku, rozmarynu czy mięty. Nie przepadają także za pelargonią, kocimiętką, lawendą, koprem włoskim. Jeśli naturalne sposoby walki z owadami nie przynoszą rezultatów, warto sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze.

 

Do momentu kiedy nie dopatrzysz w swojej kuchni moli, nie masz pojęcia jak ogromny jest to problem. Najczęściej te nieszczęsne owady przyprowadzamy sami do domu wraz z żywnością ze sklepu. Warto każdorazowo pamiętać, aby zakupione sypkie produkty przesypywać od razu do plastikowych lub szklanych pojemników. Prawidłowo przechowywana żywność jest niezwykle istotna i nie należy tego lekceważyć. W celu monitorowania obecności moli spożywczych doskonale sprawdza się specjalna pułapka. Zawiera substancję wabiącą, która przyciąga, a następnie wyłapuje samce moli, bo ogranicza możliwości reprodukcyjne owadów. Produkt nie zawiera substancji owadobójczych, jest bezzapachowy i działa aż do 3 miesięcy.

 

W ostatnich lataj najbardziej uciążliwymi insektami dla Polaków stały się komary. Dają się one we znaki zwłaszcza wieczorami gdy jest już chłodniej lub w deszczowe dni. Ich wzmożone występowanie można też zauważyć w pobliżu zbiorników wodnych. Utrudniają one wypoczynek w ogrodzie, nad jeziorami czy też w lesie. Ponadto bywają bardzo groźne dla osób, które wybierają się na egzotyczne wakacje, ponieważ tropikalne gatunki komarów przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Każdy słyszał w tym kontekście o malarii, ale w tym roku w krajach Ameryki Łacińskiej pojawił się nowy poważny problem -wirus ZIKA. Światowa Organizacja Zdrowia uznała go za zagrożenie dla całego świata, warto więc mieć się na baczności i stosować zapobiegawczo środki odstraszające i owadobójcze tj. spray na komary i kleszcze http://www.expel.com.pl/index.php/komary-i-kleszcze/item/36-spray-na-komary-i-kleszcze czy elektrofumigator z płynem http://www.expel.com.pl/index.php/komary-i-kleszcze/item/48-elektro-plyn-na-komary

 

Skąd się biorą mole?

Za przyczynę pojawienia się moli odzieżowych głównie uznaje się brak porządku w domu, zanieczyszczenie ubrań moczem czy też potem oraz przechowywanie starych ubrań w szafach.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że mole które mamy w szafie mogły przylecieć z kuchni !

Jeśli zauważysz wylatujące z szafy owady, nie lekceważ tego! W pierwszej kolejności udaj się do kuchni i sprawdź czy w twoich produktach nie ma insektów. Najczęściej przebywają one w mące, ryżu, kaszy, makaronie a nawet w herbacie i kawie. Mole legą się w ziarnach, często w wielkich magazynach i młynach, po czym dostają się do opakowań z produktami spożywczymi, które my przynosimy do domu. Jeżeli zauważysz obecność moli w swoim pokarmie- wyrzuć wszystkie otwarte produkty z którymi mole mogły mieć kontakt. W przeciwnym razie możesz mieć spory kłopot z pozbyciem się tych owadów.

Czy wiesz, że............ mole mogą przedostać się do Ciebie z sąsiednich domostw?

Strona 1 z 2